Asmens bankrotas

Jeigu turite itin daug įsiskolinimų galite bankrutuoti. Kalbant kiek paprasčiau, turite galimybę paskelbti apie asmeninį bankrotą. Tokią alternatyva Lietuvoje egzistuoja jau keletą metų (nuo 2013-ųjų kovo pirmosios), kai įsigaliojo fizinių asmenų bankroto įstatymas.

Šis įstatymas gali būti pritaikytas visiems žmonėms kurių turtas yra Lietuvoje. Pati bankrutuoti ketinančio asmens pilietybė nėra svarbi. Žiūrima į tai kur yra registruotas turtas, taip pat - kur vykdomos pagrindinės veiklos.

Fizinis asmenų bankrotas vyksta teismo tvarka.  Visgi,  viską galima šiek tiek supaprastinti, tuo atveju, jei su kreditoriais yra pasiektas susitarimas bei egzistuoja patvirtintas atsiskaitymų planas.

Bankroto eiga ir bankroto administratoriaus veiksmai  bus nuolat stebimi. Tai darys kreditorių susirinkimas, kuris bus šaukiamas bent sykį į pusmetį.

Kokia suma reikalinga norint paskelbti bankrotą?

Veikiausiai daugeliui kyla klausimas kiek skolų reikia turėti norint paskelbti bankrotą? Norint bankrutuoti asmuo turi būti skolingas daugiau nei 25-ias minimalias mėnesines algas (MMA) viršijančią sumą. Taigi, šiuo metu asmeninį bankrotą Lietuvoje galėtų paskelbti finansinių įsipareigojimų negebantis vykdyti žmogus kurio skolos viršija 7500 eurų.

Jeigu esate skolingi būtent tokią ar dar didesnę sumą, dėl asmens bankroto galite kreiptis į teismą prašydami iškelti asmens bankroto bylą. Sulaukęs prašymo teismas per mėnesį išnagrinėja situaciją ir pateikia savo verdiktą.

Kai nusprendžiama iškelti asmens bankroto bylą yra nebeskaičiuojami delspinigiai, negalima disponuoti turtu. Be to, atidaroma speciali sąskaita kuri bankrutavusiam žmogui padeda atsiskaityti su kreditoriais.

Parengiamas atsiskaitymo planas

Asmeninio bankroto atveju įsiskolinimai, žinoma, neišnyksta, tačiau yra sudaromas aiškus planas, kuris turi padėti atsiskaityti su kreditoriais. Plane aiškiai apibrėžiama kaip ketinama atsiskaityti, kokios gali būti taikomos nuolaidos, kiek pajamų žmogus turi pasilikti pragyvenimui.

Planas sudaromas penkeriems metams, taigi per tokį laikotarpį žmogus sistemingai atsiskaito su kreditoriais. Jeigu po šio laikotarpio asmuo vis dar turi įsiskolinimų, jie yra nurašomi ir žmogus nebelaikomas bankrutavusiu.

Tiesa, pasibaigus asmeninio bankroto laikotarpiui dar sykį padaryti to paties greitu metu nepavyks. Įstatymai numato, jog bankrutavęs žmogus kitą sykį tai padaryti galės tik po dešimties metų.
 

Naujienos