Skolos - visos Lietuvos problema

Skolos - visos Lietuvos problema

Dažnas įsiskolinęs žmogus linkęs kaltinti valstybę, kurioje gyvena. Ar tai yra pagrįstas kaltinimas? Vargu. Tai, matyt, yra tik pasiteisinimas, kodėl man nepasisekė tinkamai planuoti asmeninio ar visos šeimos biudžeto. Galbūt to mūsų neišmokė mokykloje arba neturėjo ką patarti tėvai, seneliai.

Finansinis neišprusimas dažnai prasideda dar nuo vaikystės, kai augantis būsimas šalies pilietis nesupranta, kaip uždirbami pinigai, ir kaip mėnesio darbą ir atlygį už jį galima vėjais paleisti kad ir per penkias minutes. Arba dar greičiau.

"Kiekvienas padarome klaidų. Dėl to yra kaltas mūsų naujas gyvenimo būdas, tai, ką pasiūlė laisva rinka. Matome daug prekių, daug blizgančių daiktų, juos įsigyti norisi. Tą padarome arba iš turimų lėšų arba neatsakingai pasiskoliname. Sukuriame sau vidines finansines piramides, kurioms kažkada lemta griūti", - sako "Skolometras.lt" projekto vadovė Ineta Masiulienė.

Pasak jos, ypač dažnai į skolų žabangas papuola jauni žmonės, susigundę greitąja paskola.

"Šie žmonės, ką tik pradėję savarankišką gyvenimą, dažnai atvykę į didmiestį iš mažesnių Lietuvos miestelių bando susitapatinti su savo kurso draugais, bendramoksliais. Taip jie įsitraukia į socialinį gyvenimą, kuriame kuo toliau tuo vis svarbesnis yra statusas - "Ką turiu, kaip rengiuosi, ką vairuoju" - tai ir yra vartojimas, pirkimas į priekį, pirkimas iš paskolos. Tuomet, jei žmogus paėmė nepamatuotą kreditą ir jo negrąžina griūna jo ir socialinis, ir asmeninis gyvenimas. Ką jau kalbėti apie finansus. Kai kurie su tėvų pagalba skubiai grąžina neprotingai paimtą kreditą, bet tuomet skolos užsitęsia už pragyvenimą būste, mobiliesiems operatoriams, draugams ir taip toliau. Kitaip tariant, jei nesilaikai darnos ir atsakingumo principų, tai vis tiek kažkada paslysi ir tokiu būdu grius virtinė dalykų, priklausiusių nuo tavo atsiskaitymų", - kalba I. Masiulienė.

Ką daryti jaunam piliečiui ir kaip jam padėti?

"Mokytis iš kitų klaidų. Klysta visi, ne visi jas sugeba išspręsti. Mūsų tikslas yra padėti žmonėms susivokti, kad skolas galima ir reikia grąžinti. Mūsų projekto tikslas yra padėti žmogui stabilizuoti išlaidas ir pajamas. Galbūt net kartais jam suteikti paskolą mažesnėmis palūkanomis, išmokti skolintis tik tada, kai reikia ir skolintis tik tada, jei tai išties - būtina. Skolintis ne vartojimui ar pragyvenimui - tai yra tik trumpalaikiai poreikiai. Daug svarbiau yra stabilizavus pajamas jas didinti, skaičiuoti, o jei nutiko taip, kad papuolei į bėdą - tą bėdą spręsti čia ir dabar, nes jai užsitęsus, bėdos sprendimas gali kainuoti labai brangiai", - teigė "Skolometras.lt" projekto atstovė.

"Skolometras.lt" bandys pagelbėti tiems, kam reikės konsultacijų teisiniais, biudžeto planavimo ar skolų grąžinimo klausimais.

"Jei reikės ir matysime, kad paraišką pateikęs asmuo turi finansinių įsiskolinimų ir jie nėra viršijantys jo pajamas, tai yra, jų grąžinimą galima protingai sistemizuoti - neatisakysime padėti, o mūsų partneriai suteiks paskolą nustatytam laikotarpiui. Paskola padės padengti įsiskolinimą, o mūsų specialistų sudarytas biudžetas - laikytis finansinės drausmės", - teigė "Skolometras.lt" projekto vadovė I. Masiulienė.

Naujienos